WYSTAWA: Andrzej Matuszewski

Wernisaż: 18.06.2015, godz. 19:00

61-809 Poznań, CK Zamek, Dziedziniec Różany

Organizatorzy: Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space

Monograficzna wystawa Andrzeja Matuszewskiego przygotowana przez Galerię Piekary i Fundację 9/11 Art Space prezentowała twórczość jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX wieku, który odegrał niebagatelną rolę w kształtowaniu powojennego oblicza sztuki.

Retrospektywna wystawa i dwujęzyczny katalog prac są prezentacją nowatorskich dokonań sztuki wizualnej w drugiej połowie XX wieku. Życie artystyczne Andrzeja Matuszewskiego związane było od początku z Poznaniem. Tu ukończył studia na PWSSP pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego w 1949 r., to tu razem z Ireną Psarską, Rajmundem Dybczyńskim, Bartłomiejem Kurką, Wacławem Twarowskim oraz Józefem Stasińskim założył grupę R55 w 1955 roku, sprzeciwiającą się wpływom postimpresjonistycznego malarstwa, to także w Poznaniu w latach 1964-69 prowadził Galerię odNowa, będącą jedną z pierwszych niezależnych galerii w Polsce, gdzie powstały takie działania artysty jak 21 przedmiotów czy Postępowanie. Obszar twórczy Matuszewskiego obejmował takie środki wyrazu jak ceramika, rysunek, malarstwo, happening i environment, ale także szereg przedsięwzięć teoretyczno-koncepcyjnych, jak ogólnopolskie sympozja Interwencje, Artycypacje, Relartacje i Sytuartacje czy książki Artykulacje, Aspekty i Refleksje. Działalność w grupie R55 ujawniła surrealistyczne upodobania artysty, koncentrujące się na izolowaniu oraz nadawaniu przedstawianym przedmiotom aluzyjnego znaczenia. Z początkiem lat 60. XX wieku Matuszewski skierował swoje działania w stronę malarstwa materii i malarstwa strukturalnego. Dzieła przybierały formę konstruktów, gdzie poszeregowana w segmenty przestrzeń kompozycji uzupełniania była o niestandardowe elementy jak kawałki futra, metalu, odciski dłoni czy palców, przybierając z czasem formę trójwymiarową. Zapoczątkowana w pracach malarskich idea odchodzenia od pierwotnego znaczenia, ciągłego kwestionowania i wyjmowania przedmiotów z ich właściwego kontekstu będzie towarzyszyć twórcy w jego dalszych realizacjach.

Na wystawie zostały zaprezentowane prace z całego okresu działalności twórczej artysty, a ważnym uzupełnieniem są archiwalia. Niezwykle istotnym aspektem wystawy było pokazanie serii zdjęć dokumentujących happeningi w Galerii odNowa 21 przedmiotów i Postępowanie.

Po otwarciu wystawy został wydany katalog z tekstami Włodzimierza Nowaczyka, Andrzeja Kostołowskiego, Jarosława Kozłowskiego, Wojciecha Makowieckiego, Piotra Piotrowskiego oraz samego artysty, będący również formą podsumowania działań związanych z organizacją ekspozycji, dokumentacją wystawy, ale także jej ważnym merytorycznie uzupełnieniem.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznania.

Patronat medialny: Magenta, Obieg, Magazyn SZUM