WYSTAWA: Jadwiga Maziarska: Jak mam Panu na to odpowiedzieć?

23.11.2018–21.12.2018

Kuratorka: Barbara Piwowarska

Wernisaż: 23.11.2018, godz. 19:00

Partner: Fundacja 9/11 Art Space

Mija dekada odkąd odbyła się retrospektywa Jadwigi Maziarskiej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a niedługo po niej wystawa monograficzna w Galerie Johnen w Berlinie. Galeria Piekary, która specjalizuje się w prezentacjach i opracowaniach polskiej awangardy, postanowiła w tym roku przypomnieć właśnie o tej wybitnej malarce i rzeźbiarce z Grupy Krakowskiej.

Wystawa JADWIGA MAZIARSKA: Jak mam Panu na to odpowiedzieć? poprowadzi dialog z artystką, przywołując przekorną grę jej własnych wypowiedzi z jej dziełami. Maziarska manipulowała odbiorcami w bardzo interesujący sposób – chętnie opowiadając o swojej sztuce, jednocześnie nigdy nie zdradzała tajników swojego warsztatu. Wystawa w Galerii Piekary spróbuje pokazać i jeden, i drugi aspekt jej procesu twórczego, który poznali tylko nieliczni, i który sama artystka werbalizowała w niezwykle poetycki, zwodniczy i zarazem precyzyjny sposób. Znajdą się na niej obrazy olejne i akrylowe, reliefy woskowe, kolaże, rzeźby, kompozycje przestrzenne, archiwalia i szkice. Będą im towarzyszyć cytaty – najważniejsze wypowiedzi Maziarskiej zachowane w wywiadach, notatkach i wieloletniej korespondencji z najbliższą przyjaciółką Erną Rosenstein. Dialog autokomentarzy artystki z jej konkretnymi pracami będzie stanowił nowe spojrzenie na jej różnorodne oeuvre, a także wyznaczał strukturę wystawy – opowiedzianą równolegle dwoma językami. Wystawie JADWIGA MAZIARSKA: Jak mam Panu na to odpowiedzieć? będzie towarzyszyła publikacja o tym samym tytule.

Barbara Piwowarska

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronat medialny: Artinfo.pl, Contemporary LYNX, Magazyn SZUM