Mikołaj Smoczyński. Rzeczywistość kontekstu

ul. Św. Marcin 80/82
wystawa czynna pon.-pt. 10-18

Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy wydarzenia udostępniają wystawę publiczności bez oficjalnego wernisażu. Zwiedzający są zobowiązani do noszenia maseczek zakrywających nos i usta oraz dezynfekcji rąk środkiem zapewnianym przez Galerię (płyn jest dostępny przy wejściu). W Galerii jednocześnie może przebywać nie więcej niż 5 osób zwiedzających ekspozycję.

[…] pracuję z prostymi, zwykłymi materiałami,
aby zmienić kontekst rzeczywistości,
pokazać bogactwo zwykłej realności
np. za pomocą relacji między podłogą a ścianą.
Mikołaj Smoczyński

Fundacja 9/11 Art Space i Galeria Piekary zapraszają na wystawę Mikołaj Smoczyński. Rzeczywistość kontekstu, na której prezentowane są fotografie artysty powstałe w latach 80. i 90., pochodzące z polskich kolekcji prywatnych. Wystawa ta jest przeglądem najważniejszych realizacji i problematyki poruszanej w twórczości Mikołaja Smoczyńskiego.

Działalność artysty koncentrowała się na doświadczaniu i działaniu w przestrzeni oraz możliwościach używanych do tego celu materiałów – tworzeniu instalacji typu site specific oraz utrwalaniu ich w postaci fotografii czarno-białej. Wystawę otwiera prezentacja prac z wczesnych cykli Double Object oraz The Secret Performance z lat 80. Podwójny obiekt to przedmiot, z którym Smoczyński eksperymentował w przestrzeni lubelskiej pracowni, wykonany z pozostałości po obrazach. Fotografia, która powstała jako zapis działań artysty, podnosi problematykę odejścia od tradycyjnego malarstwa. Sekretny performance jest rejestracją zmiany stanów rzeczywistości. Smoczyński obserwował posadzkę, jej fakturę, grę światła i cienia, kurz i wodę na płytkach podłogowych dokumentując ten niesamowity spektakl.

Praca z obrazem i jego wizerunkiem, doświadczenie konceptualizmu czy wreszcie przeniesienie go w przestrzeń intermedialną to wątki obecne w kolejnych, eksponowanych na wystawie pracach Smoczyńskiego z cyklu Obrazy z lat 80. (również z działań w Galerii Starej w Lublinie w 1988) czy Obraz refleksyjny z 1991.

Wystawę uzupełniają dokumentacje działań w przestrzeniach Galerii Wschodniej w Łodzi (Przeniesienie, 1987; Akcja równoległa, 1991), Muzeum Włókiennictwa w Łodzi podczas głośnej wystawy Konstrukcja w procesie z 1991 (Obraz, Imagine), San Diego University Art Gallery (The Hoisting, 1991), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (wystawa indywidulana z 1993 roku), Galerii Potocka w Krakowie (Zdjęcie, 1993). Na dalszą część ekspozycji składają się m.in. prace powstałe podczas stypendium artysty we Francji (Mediterrean Sea, 1994; Still, Map Room i Obiekt, 1994).

Mikołaj Smoczyński (ur. 22.03.1955 w Łodzi, zm. 02.01.2009 w Lublinie) – malarz, fotograf, performer, twórca obiektów i instalacji, fotograf. W latach 1974‒1975 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, studia kontynuował na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1975‒1979. Dyplom z malarstwa obronił w 1979 roku w pracowni Jana Popka. W latach 1984-1985 odbył staż naukowy w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Był również związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu (aktualnie Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz), gdzie uzyskał doktorat, oraz Instytutem Wychowania Plastycznego UMCS w Lublinie.

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Artystyczna im. Stanisława Wyspiańskiego (Warszawa, 1990);

Triennale Grafiki Polskiej (Katowice, 1991); Grand Prix na V Międzynarodowe Triennale Rysunku (Wrocław, 1992); European Photography Award (Berlin, 1992).

Ważniejsze stypendia: Fondation de’Art de la Napoule, Memorial Henry Clews (la Napoule, Francja, 1993); Soros Foundation (Nowy Jork, 1995); Jurzykowski Foundation (Nowy Jork, 1997); Fundacja Kościuszkowska (Nowy Jork, 2001); The Pollock Krasner Foundation (Nowy Jork, 2001); International Program Studio (Nowy Jork, 2001).

Prace m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, MOCAK w Krakowie, Museum of Photography, San Diego (USA) i wielu innych.

Wybrane wystawy indywidualne:

1980

Galeria Foksal, Warszawa

San Diego State University Art Gallery, San Diego (USA)

E.L.A.C. Lyon, Francja

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa

Galeria Krzysztofory, Kraków

Galeria Foksal, Warszawa

Art in General Gallery, Nowy Jork;

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa

IFA Galerie, Berlin (Niemcy)

1999

ŁódźLyon, Musee Saint Pierre l’Art Contemporain, Lyon

European Photography, Museum of Modern Art, Berlin;

3th Istambul Biennial, Museum of Modern Art, Istambuł

Frontiera, Museum of Contemporary Art, Bolzano (Włochy)

Nowosielski, Smoczyński, Tarasewicz, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa;

1999

Aspects/Positions, 50 Years of Art In Central Europe 19491999, Museum Moderner Kunst Stifting Ludwig, Wiedeń

Duzzle Gradually, Apex Art, Nowy Jork

Transmissions, Palais u Rhin, Strasbourg (Francja)