WYSTAWA: Stefan Wojnecki. Doświadczanie (w) fotografii

15.05.2012–27.07.2012

Organizatorzy: Fundacja 9/11 Art Space i Galeria Piekary
Wernisaż: 15.05.2012, godz. 19:00
Galerii Piekary
ul. Piekary 5, 61-823 Poznań

Wystawa dofinansowana ze środków Miasta Poznania.

Patronat medialny:
Exit, Fotografia Kolekcjonerska, Kwartalnik Fotografia

Na wystawie prac Stefana Wojneckiego Doświadczanie (w) fotografii prezentowane są prace pochodzące z przełomu lat 50. i 60., które zapoczątkowały późniejsze eksperymenty artysty w dziedzinie fotografii intermedialnej i postmedialnej. Wojnecki uważany za twórcę tzw. fotograficznej neoawangardy, jest także animatorem i teoretykiem fotografii, autorem kilkudziesięciu artykułów i dłuższych tekstów z teorii fotografii, oraz redaktorem wydawnictw zbiorowych z tej dziedziny. Artysta uznawany jest również za prekursora wątku technologicznego w fotografii. Jako fizyk interesował się bowiem wykorzystaniem jej aspektu naukowo-technicznego. Eksperymentował z medium, włączając w proces powstawania zdjęcia różne urządzenia techniczne. Badanie właściwości technologicznych tworzywa wpisywało się w poszukiwania nowych środków wyrazu w polskiej fotografii w drugiej połowie lat 50. Wojnecki interesował się wówczas problemem odzwierciedlenia ruchu i przestrzeni za pomocą medium fotograficznego. Wątki technologiczne przeplatały się w tamtym okresie z obserwacją świata natury, którą artysta dokumentował, poddając analizie podstawowy składnik fotografii – światło. Zdjęcia powstające od połowy lat 50. do roku 1968 Wojnecki określił mianem tzw. fotografii generatywnej, tworzącej – jak sam pisał – obrazy z samej siebie. W połowie lat 60. stworzył pierwsze autorskie „duogramy”, wykorzystujące widzenie dwuoczne, które były pracami eksperymentalnymi, wykonanymi w opracowanej przez niego technice, częściowo tylko opartej na fotografii.

Prezentowane na wystawie fotografie, pochodzące m.in. ze słynnej wystawy fotografii Krok w nowoczesność, łączy problem poszukiwania fizycznych uwarunkowań widzenia fotograficznego. Ekspozycja jest drugą po wystawie Bronisława Schlabsa (2011), prezentacją fotografii z tego okresu przygotowaną przez Fundację 9/11 Art Space w przestrzeni Galerii Piekary. Będzie również drugą odsłoną twórczości ważnego poznańskiego twórcy, a jednocześnie pioniera współczesnej polskiej fotografii.

Stefan Wojnecki – twórca i teoretyk w dziedzinie fotografii. Studia w Uniwersytecie Poznańskim. Zaliczany do neoawangardy, uprawia fotografię eksperymentalną. Jego postać związana jest z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej. Brał udział w prestiżowych wystawach Krok w nowoczesność (1957), Fotografowie poszukujący (1971), Polska fotografia intermedialna lat 80. (1988). Najważniejsze wystąpienia indywidualne to Twarze, Duogramy – seria informacyjna, Sztuka alternatywna, Hiperfotografia, Fotografia tożsamości, Wpisuję swoje uporządkowanie świata, Y sztuki, Alchemia szczelinowego otworka, Społeczeństwa sieci oraz pokaz multimedialny Ku nirwanie. Autor książki Fotografia – gwiazda podwójna kultury oraz skryptu Moja teoria fotografii. Laureat medalu Scholae Bene Merito Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Profesor zwyczajny w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.