WYSTAWA: Graficzny warsztat ekspresjonisty. Linoryty i rysunki Stefana Szmaja (1893-1970)

08.08.2014–05.09.2014

Kuratorka: Agnieszka Salamon-Radecka
Wystawa czynna w terminie: 08.08 – 05.09.2014
pn – pt 10:00-18:00, wstęp wolny

Organizator:

ul. Św. Marcin 80/82

partner: Fundacja 9/11 Art Space

Wystawie towarzyszy katalog prac artysty z tekstem kuratorki Agnieszki Salamon-Radeckiej.

Wystawa Graficzny warsztat ekspresjonisty. Linoryty i rysunki Stefana Szmaja (1893-1970) przygotowana przez Galerię Piekary we współpracy z Fundacją 9/11 Art Space prezentuje prace graficzne autorstwa Stefana Szmaja.

Stefan Szmaj związany był z poznańskim czasopismem „Zdrój” wydawanym przez Jerzego Hulewicza w latach (1917-1922). Był też członkiem ekspresjonistycznej grupy Bunt, która zrzeszała młode i radykalne grono współpracowników pisma. Ekspresjonizm poznański był najważniejszym ruchem artystycznym w Poznaniu w 20-leciu międzywojennym. Grupę cechowało aktywistyczne i społeczne zaangażowanie.

Szmaj, jako jedyny spośród poznańskich ekspresjonistów, w obszarze twórczości plastycznej do końca życia pozostał samoukiem. Z wykształcenia lekarz, specjalista w okulistyce, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, z ekspresjonizmem po raz pierwszy zetknął się podczas studiów medycznych w Niemczech dzięki czasopismom „Der Sturm” i „Die Aktion”.

Grafika, w tym linoryt, była preferowaną przez ekspresjonistów niemieckich formą wypowiedzi artystycznej. Jednym z powodów nobilitacji grafiki była jej nośność propagandowa. Współistnienie wielu oryginałów w postaci kolejnych odbitek pozwalała na multiplikację przekazu artystycznego, który dotrzeć mógł bez kłopotu do o wiele większej rzeszy odbiorców niż malarstwo czy rzeźba.

Na wystawie przygotowanej przez Galerię Piekary prezentowane są linoryty i rysunki. Istotnym aspektem ekspozycji jest również obecność płyt linorytniczych – matryc, z których powstawały odbitki graficzne. Pozwala to na obserwację warsztatu artystycznego i techniki twórcy. Wśród prac prezentowanych znajdują się m. in. autoportrety artysty, portret Artura Marii Swinarskiego czy Stanisława Przybyszewskiego, ale również sztandarowe prace Stefana Szmaja, takie jak Pocałunek, Modlitwa do słońca czy Św. Sebastian. Na wystawie eksponowane są również prace z cykli Topole oraz Bożki.