WYSTAWA: Marek Piasecki. With Care

11.03.2016–29.04.2016
wernisaż: 11.03.2016, godz. 19:00

Galeria Piekary
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Różany
www.galeria-piekary.com.pl, galeria@galeria-piekary.com.pl

wystawa czynna pon.-pt. 10:00-18:00
wstęp wolny

Organizator: Galeria Piekary

Partner: Fundacja 9/11 Art Space
www.fundacjaartspace.pl, fundacjaartspace@gmail.com

Monograficzna wystawa ma za zadanie prezentację oraz popularyzację twórczości Marka Piaseckiego, należącego do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku posługujących się językiem fotograficznym. Obok Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Bronisława Schlabsa, Zbigniewa Dłubaka i Fortunaty Obrąpalskiej uznawany jest za klasyka polskiej fotografii, a szczególnie nurtu fotografii subiektywnej.

Istotnym aspektem ekspozycji jest ukazanie interdyscyplinarności działań i spektrum gatunków oraz technik, jakimi posługiwał się artysta. Twórczość Marka Piaseckiego niełatwo sklasyfikować ze względu na ogromne zróżnicowanie stosowanych przez artystę technik oraz wpisujących się w tę twórczość nurtów artystycznych. Do najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty należą heliografie – prace wykonane na światłoczułym materiale oraz cykl fotografii lalek w autorskich ramach. Oba te cykle są szeroko prezentowane na wystawie w Galerii Piekary. Ponadto na wystawie zobaczyć też można klasyczne fotografie oraz subtelne i delikatne miniatury fotograficzne powstałe przy użyciu technik mieszanych, a także kolaże i asamblaże powstałe z przedmiotów porzuconych i zepsutych, zamkniętych przez Piaseckiego w ramach-skrzynkach.

Heliografie Piaseckiego powstawały w wyniku szeregu doświadczeń przeprowadzanych na materiale światłoczułym. Poprzez manipulację i obróbkę negatywów oraz prac artysta tworzył kompozycje, które z czasem przybierały postać abstrakcyjnych, silnie zgeometryzowanych form albo też poetyckich, miękkich i organicznych, niczym oglądane przez obiektyw mikroskopu, tworów. To „chemiczne malarstwo” – jak sam mawiał – miało budzić doznania emocjonalne i estetyczne. Niewielkich rozmiarów heliografie z lat 50. XX wieku, tworzą charakterystyczny i oryginalny styl artysty. Równie charakterystyczne w dorobku artystycznym Piaseckiego są fotomontaże oraz fotogramy z cyklu Lalki, w których odnaleźć można surrealisty rys, zarówno w atmosferze, jak i tradycji. Dziecięce lalki ułożone w różnych pozach, połamane, z brakującymi częściami, czasem łyse, innym razem spowite włosami zostają poprzez gest fotograficzny artysty ożywione. Przedmioty stały się pewnym modelem rzeczywistości, gdzie granice pomiędzy realnym a jego odzwierciedleniem zostają zatarte. Martwe lalki uzyskują ludzki, osobisty wyraz.


Marek Piasecki urodził się w 1935 roku w Warszawie, którą opuścił wraz z rodzicami podczas wybuchu Powstania Warszawskiego. Kolejne lata spędził w Krakowie. Po zdaniu matury w 1952 roku studiował krótko historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pracował w Muzeum Narodowym. Po dwóch latach ze studiów zrezygnował, by móc poświęcić się działalności artystycznej. W 1958 roku został członkiem Grupy Krakowskiej. Jako fotograf dokumentował działalność Teatru na Tarczyńskiej, a następnie Teatru Osobnego, gdzie nawiązał znajomość z Mironem Białoszewskim (Piasecki był portrecistą poety). W latach 1958-1962 pracował dla „Tygodnika Powszechnego”. Jego ilustracje i fotografie można pojawiały się w publikacjach wydawnictwa Znak i Wydawnictwa Literackiego oraz w wielu czasopismach, jak np. „Fotografia,”, „Polska”, „Poezja”, „Więź”. W 1967 wyemigrował do południowej Szwecji, gdzie mieszkał i tworzył, aż do śmierci. Zmarł 30 września 2011 roku.

Patronat medialny: Artinfo.pl, Fotografia Kolekcjonerska