WYSTAWA: Tamara Berdowska. Obrazy nowe i najnowsze

15.05.2018–15.06.2018

Wernisaż: 15.05.2018, godz. 19:00

Oprowadzenie po wystawie: 30 maja 2018godz. 15:00 – w ramach Poznań Art Week.

Partner:
Fundacja 9/11 Art Space
www.fundacjaartspace.pl, fundacjaartspace@gmail.com

Michał Molski
GEP HOUSE Development

Na wystawie prezentowane będą m.in. prace z dwóch cykli – Depresyjne (2014 r.) oraz Bezsenność (2017 r.). We wszystkich tych obrazach artystka traktuje barwy gradientowo, daje się też zaobserwować dążność do monochromatyzmu – jest to zauważalne zwłaszcza w pracach z cyklu Bezsenność.

Twórczość Tamary Berdowskiej lokuje się w ramach abstrakcji geometrycznej, a konkretniej łączona jest z tendencjami wypracowanymi na gruncie op-artu (optical art, wizualizm). Doświadczanie prac op-artowskich zależne jest od indywidualnych predyspozycji, a same zjawiska optyczne możliwe są za sprawą szczególnego sposobu malowania – m.in. odpowiednio prowadzonych linii, starannie dobranych barw i precyzyjnie rozłożonego światłocienia. Istotna jest także wykorzystywana przez artystkę monumentalna skala obrazów, co generuje wrażenie wciągania, wchłaniania widza w przestrzeń obrazu.

Główną ideą jest więc oddziaływanie na oko widza, eksperymenty z percepcją wzrokową, w końcu wywoływanie patologii widzenia – złudzeń optycznych, iluzorycznego wrażenia ruchu. Istotny okazuje się więc odbiór (dzieła sztuki, rzeczywistości), oraz siła przedstawienia jako takiego. Prace te, osadzone jednocześnie w problematyce metasztuki, inicjują refleksję na temat (nie)świadomości, nieobiektywności, pozorności tego, co nas otacza.

Tamara Berdowska (ur. 1962) to artystka realizująca się przede wszystkim poprzez malarstwo, jednak tworzy także rysunki przestrzenne, reliefy, obiekty. W latach 1985-1990 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1990 roku uzyskała tam dyplom w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. W okresie 1990-1993 studiowała również w Pracowni Filmu Animowanego.

Artystka została wyróżniona wieloma nagrodami artystycznymi, jest m.in. stypendystką Fundacji im. Wacława Barona (1988), Emilly Car Collage of Art and Design w Vancouver w Kanadzie (1991), Ministerstwa Kultury i Sztuki (1991) oraz Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku (2000), a także nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza w Krakowie (2015). Prace Tamary Berdowskiej znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii w Polsce oraz za granicą, a także w kolekcjach prywatnych.

Patronat medialny: Artinfo.pl