WYSTAWA: Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej

Partnerzy:

Patronat medialny:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie artinfo_logo-kolor-300x110.jpg

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz decyzją rządu z przykrością informujemy, że Galeria Piekary jest zamknięta dla zwiedzających. W tym czasie nie będą odbywały się planowane wydarzenia. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:

oraz stron internetowych Galerii Piekary i Fundacji 9/11 Art Space:

Wystawa Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej zostanie udostępniona publiczności, gdy stosowne rozporządzania pozwolą galeriom sztuki funkcjonować w trybie kontaktowym.

Fundacja 9/11 Art Space oraz Galeria Piekary zapraszają na wystawę upamiętniająca działalność zmarłego w 2015 roku Józefa Chrobaka ‒ kuratora i badacza sztuki, wybitnego znawcy twórczości Tadeusza Kantora oraz Grupy Krakowskiej, współzałożyciela Galerii PI, a w latach 80. dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory w Krakowie. Ekspozycja przypomina o działalności wystawienniczej, archiwistycznej i wydawniczej jednego z ważniejszych badaczy i promotorów polskiej sztuki nowoczesnej. Ważnym uzupełnieniem projektu są archiwalia.

Józef Chrobak urodził się w 1948, a zmarł w 2015 roku. Przez całe życie związany był z Krakowem i jego środowiskiem artystycznym. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1972 wraz z Marią Anną Potocką założył działającą do 1980 roku Galerię PI – pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce. W 1974 utworzył z kolei Galerię Pawilon w Nowej Hucie – już wtedy zajął się organizowaniem wystaw Grupy Krakowskiej. Od 1989 roku piastował stanowisko dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory, gdzie tym mocniej związał się z Grupą Krakowską i Teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora. W tym czasie odbyło się nie tylko mnóstwo wystaw, ale wiele ważnych spotkań i dyskusji dotyczących ówczesnych zjawisk artystycznych.

Chrobak współpracował również z Galerią Starmach, gdzie od końca lat 80. realizował liczne wystawy. To właśnie tam, w roku 1998 wraz z Markiem Świcą był współkuratorem najważniejszej ekspozycji ukazującej kierunki i tendencje w sztuce drugiej połowy l. 40. Wystawie tej, zatytułowanej I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później, towarzyszyła wyczerpująca publikacja redagowana przez obu kuratorów. Było to jedyne w tym czasie opracowanie ważnych wydarzeń kulturalnych XX wieku oparte na rzetelnych badaniach i studiach, mające za zadanie rozwiać legendy i mity otaczające I Wystawę Sztuki Nowoczesnej otwartą 19 grudnia 1948 roku w krakowskim Pałacu Sztuki, która została przedwcześnie zamknięta przez władze. Publikacja zawierała materiały archiwalne, zdjęcia prac, eseje, a także przedrukowany katalog wystawy z końca lat 40.

Od 2000 roku Józef Chrobak bardzo aktywnie działał jako jeden z głównych kuratorów w Cricotece, wywierając ogromny wpływ na młodszych teatrologach i historykach sztuki. W imieniu Cricoteki był organizatorem m.in. wystawy Tadeusza Kantora we florenckim Palazzo Pitti, KUMU Muzeum w Tallinie, a także Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie. Pracował jako kurator przy wystawach Władysława Hasiora czy Krzysztofa Niemczyka, był również odpowiedzialny za wspólną ekspozycję prac Josepha Beuys’a oraz Tadeusza Kantora w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Na wystawie zaprezentowane są prace artystów, których twórczość promował i badał Józef Chrobak, m.in. Tadeusza Kantora, Henryka Wicińskiego, Bogusława Szwacza, Jonasza Sterna, Marka Włodarskiego, Jadwigi Maziarskiej czy Marii Jaremy. Prace ukazują szerokie spektrum środków formalnych i technik, jakimi posługiwali się artyści. Wystawa uwidacznia  znaczenia twórczości artystów w bogatym kontekście polskiej sztuki. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. szalenie ciekawe i inspirujące szkice projektów rzeźb, jak i kostiumów oraz scenografii teatralnych dla krakowskiego teatru Cricot wykonane przez Henryka Wicińskiego, metaforyczne rysunku Tadeusza Kantora z końca lat 40. XX wieku, powstałe zaraz po powrocie z Paryża, kolaże Jonasza Sterna czy fotografie Marka Piaseckiego. Wystawie towarzyszy katalog.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz środków budżetowych Miasta Poznania